Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

TrustWorthy Investment má svého certifikovaného odborníka na diamanty

8. 3. 2019

Na setkání s Mgr. Terezou Pokornou, která ve společnosti TrustWorthy Investment Holding SE pracuje již několikátým rokem na pozici senior product manažera, se můžete vždycky těšit. Pokaždé se dozvíte něco nového z oblasti diamantů, která je její specializací a zároveň koníčkem. Tereza absolvovala celosvětově uznávaný kurz pod mezinárodně uznávanou gemologickou laboratoří IGI (International Gemological Institut), a nyní je certifikovaným odborníkem s titulem „Polish Diamond Grader“. Své absolutorium složila na podzim loňského roku v rámci čtrnáctidenního kurzu zaměřeného právě na broušené diamanty. Celý kurz probíhal v belgických Antverpách, v samotném srdci diamantového průmyslu. U Vašeho kamene Vám určí všechna 4C, stanoví jeho proporce v úhlech a stupních a na školení Unikátnost diamantů, která v TrustWorthy Investment vede, Vám ráda přiblíží, jak celý proces od vzniku a těžby surového kamene, až po vybroušení tohoto přírodního skvostu probíhá.

Pro koho je kurz určený, jakým způsobem probíhal a kdo se jej účastnil?

Kurz „Polish Diamond Grader“ je určený de facto pro kohokoli, kdo nějakým způsobem pracuje nebo bude pracovat s diamanty. Jedná se o intenzivní 14denní kurz, jehož struktura je velmi dobře propracovaná a odborná. Výuka probíhá dvojjazyčně v angličtině a francouzštině. Účastník kurzu se učí ocenit již vybroušený diamant z hlediska všech 4C tedy brusu, váhy, barvy a čistoty a to vše ručně s pomocí minima technologických pomůcek. Nezbytnou pomůckou diamantového gradera je 10násobná achromatická a blanická lupa, pomocí níž se určí jednotlivé parametry. Přesto, že v dnešní době existuje mnoho odborných pomůcek, ruční práce zůstává v tomto oboru nezbytnou a stále velmi potřebnou součástí.

Náplní kurzu je nejenom intenzivní praxe hodnocení diamantu, ale i teorie chemických procesů jeho vzniku, jeho fyzikální vlastnosti a jeho finální zpracování a využití.

Jakým způsobem probíhala závěrečná zkouška?

Závěrečná zkouška se skládala z praktické části a testu teoretických vědomostí. Podmínkou připuštění ke zkoušce je rovněž 100% splnění docházky. V rámci praktické zkoušky student hodnotí několik kamenů, z nichž nemusí být každý diamant a úkolem je tedy rozpoznat, o jaký syntetický materiál se jedná. Každý z kamenů musí student důkladně prostudovat a ohodnotit všechny jeho parametry. Celá zkouška trvá několik hodin. V závěru dne se dozvíte, zda jste uspěli. Pokud ano, certifikát o úspěšném absolvování kurzu předává do rukou přímo CEO Institutu.

Jak byste přiblížila Mezinárodní Gemologický Institut (IGI), ve kterém kurz probíhal?

Mezinárodní Gemologický Institut (IGI) je celosvětově uznávaná prestižní gemologická laboratoř. IGI má okolo 30 poboček po celém světě, přičemž v každé z nich se Vám dostane stejného standardu a služeb. Laboratoř rovněž certifikuje mimo diamanty i šperky. Každý šperk je v institutu posuzován zkušeným gemologem a služba je veřejnosti nabízena za příznivé ceny. 

Co je při hodnocení diamantů nejdůležitější?

Hodnocení kvality broušeného diamantu je komplexní proces, který často zabere i několik hodin. Dokonce i zkušení gemologové či gradeři konzultují jeden kámen mezi sebou, než dojde k finálnímu určení všech parametrů. Grader se musí soustředit na každou z kategorií a žádná z nich není méně důležitá. Například i taková váha v karátech se dá určit nejen položením kamene na váhu, ale kontrolu musíte provést i matematickým výpočtem, který může indikovat, že se v porovnání s výsledkem na váze, nezabýváte diamantem, ale jeho syntetickou napodobeninou. Pro „gradera“ je nezbytné pracovat v prostředí, které mu umožní diamant důkladně prostudovat. Na první pohled běžné věci, jako je dobré denní světlo nebo vzpřímený sed, jsou velmi důležité. Z technických pomůcek je to pak již zmíněná 10násobná lupa, UV lampa na měření fluorescence, speciální pinzeta případně mikroskop pro jemné detaily.

Které „C“ je při hodnocení nejsložitější určit?

Jednoznačně nejsložitější je kategorie CUT (brus). Jde o komplexní kapitolu, kterým celé hodnocení obvykle začíná. Například výška koruny diamantu se vypočítá podle výsledku úhlu koruny a velikosti tabulky. Pokud je jen jedna z proporcí špatně určená, může pak „grader“ dospět k úplně chybnému výsledku. Je tedy zapotřebí být při práci velmi precizní a mít takříkajíc „trénované“ oko. Na druhou stranu je tato kategorie pravděpodobně tou nejzajímavější, a já si ji užívala nejvíce.

Proč je certifikace diamantů důležitá?

Diamant je velmi vzácná komodita, která pro budoucího majitele vyžaduje často vysokou finanční investici. Díky certifikaci zákazník přesně ví, co kupuje a všechny deklarované parametry si může snadno ověřit v přiloženém certifikátu, který lze ověřit i online, což neodmyslitelně patří k dnešní době. To je také jeden z důvodů, proč společnost TrustWorthy Investment propaguje koupi diamantů výhradně s certifikátem a s vylaserovaným číslem certifikátu na rundistě diamantu. Takové diamanty jsou zákazníkovi dodány v originálním zataveném pouzdře, díky kterému je eliminována možnost poškození, či záměny diamantu.

Jaký měl pro Vás kurz přínos?

Díky kurzu jsem se obohatila o mnoho nových informací, které mi napomáhají k profesnímu rozvoji. Náplní kurzu nebyla jen teoretická fakta o diamantech, ale i mnoho detailů z oblasti světového diamantového trhu. Nejstěžejnější a nejpřínosnější část celého kurzu byla praxe hodnocení diamantů. Každý den jsem měla možnost držet v ruce jiný kámen a podrobně jej prostudovat a zanalyzovat. Jednalo se o běžné round brilliant cut, ale i o nejrůznější fantazijní brusy (fancy shapes). Vše probíhalo pod dohledem zkušeného lektora, který nás během kurzu obohacoval nejrůznějšími historkami z praxe, jak zkušeného gemologa, tak znalce diamantového trhu. Díky jeho letitým zkušenostem z oboru byly informace podnětné a jeho přístup k výuce velmi profesionální.

Příjemné bylo i prostředí, kde studium probíhalo. Během kurzu se člověk seznámil s novými lidmi a získal několik zajímavých kontaktů, které hodlám v TrustWorthy Invesment rozhodně využít. V kurzu bylo několik šperkařů, obchodníků, lidí z aukčních domů, ale i diamantových nadšenců, kteří se na trh s diamanty teprve chystají. Navíc jsem díky mému delšímu pobytu v Antverpách měla možnost utužit již fungující obchodní vztahy s našimi dodavateli.

Čekají nás na diamantovém trhu nějaké změny?

V září loňského roku začala společnost De Beers prodávat Lab Grown Diamonds (dále jen LGD). Jedná se o laboratorně vytvořené diamanty, které mají stejné chemické složení, jako diamanty vytěžené v přírodě. Na trhu je můžete nalézt také pod názvem „light box“. Bude zajímavé pozorovat, jaký bude dopad této novinky na diamantový trh. První kusy jsou již rozprodány a díky zájmu se nepřestávají vyrábět další. LGD nejsou imitace přírodních diamantů, je to tentýž produkt, vytvořený za stejných podmínek, za jakých vznikají v přírodě. Názory na LGD jsou protichůdné, jedni mluví o „eco-friendly“ produktu, který šetří přírodu, je v souladu s etickými kodexy a za konkurenceschopnou cenu. Jiní zase tvrdí, že LGD postrádají jedinečnost přírodních diamantů a kouzlo příběhu, který se k nim váže.  

A co chystáte za sebe v rámci diamantů Vy?

Moje vzdělávání v oblasti diamantů absolvováním kurzu IGI rozhodně nekončí. Studium diamantů se postupem času zařadilo mezi mé koníčky. Ráda bych postupně absolvovala i další kurzy IGI nebo jiné gemologické laboratoře pro porovnání přístupů a získání zase jiných zkušeností a detailů z toho náramného třpytivého světa.

Autor: Denisa Dudová, Marketing manager TrustWorthy Investment CZ

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.