Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Přírodní versus laboratorní diamanty

16. 5. 2019

Od září loňského roku přibyly na diamantovém trhu laboratorně vyrobené diamanty tzv. Lab-Grown diamonds (LGD). Společnost De Beers je v září 2018 vypustila do prodeje pod názvem Light box. Syntetické diamanty jsou však dostupné již od roku 1986. Na téma přírodní versus laboratorní diamanty se v současné době ještě více zintenzivnily diskuze pro a proti tomuto novému fenoménu.

Co jsou vlastně „Laboratorně vyvinuté diamanty“?

Na úvod je třeba říci několik faktů o laboratorně vyvinutých diamatech (dále LGD). Jedná se o diamanty stejných fyzikálních a chemických vlastností, jaké mají přírodní diamanty. Syntetické kameny nejsou identické, jsou ale snadno rozeznatelné. Proces výroby LGD trvá zhruba dva až tři týdny v závislosti na metodě výroby. V současné době se používají dvě – HPHT, tedy využití vysokého tlaku a vysoké teploty a CVD, což je chemická depozice plynné fáze. Obě z metod zanechávají při procesu jisté známky, podle nichž lze pomocí speciálních přístrojů detekovat, že se nejedná o přírodní diamant. Samotné úpravy diamantů jsou tu již od sedmdesátých let. Po tu dobu se značně vyvinuly metody, které mohou odstranit inkluze (vypalování černých inkluzí, vyplňování prasklin sklem) nebo zlepšení či úprava barevnosti (pomocí HPHT technologie, záření, zahřívání apod.) Většina LGD je produkována mimo území USA, továrny jsou především v Číně, Indii nebo Singapuru. Do těchto továren bylo zapotřebí velkých investic. Společnosti poté deklarují, že výroba je ekologicky nezávadná, transparentní a diamanty jsou z ověřeného zdroje. Nicméně, zde je třeba být obezřetní. Obvykle jsou tyto statusy poněkud vágní a nepodložené. Původ těchto diamantů navíc nebývá nikdy zveřejněn.

Důležitým faktorem je také skutečnost, že maloobchodní cena stále narůstá, ačkoli výrobní náklady klesají. Náklady na výrobu LGD jsou dány především spotřebou elektrické energie, která je dána cenou podle regionu, kde se firma na výrobu nachází a vzhledem k tomu, že továrny na LGD jsou situovány zejména v nízkorozpočtových regionech, kde je cena za elektřinu nízká, mohou firmy investovat do nových, dražších technologií. Z hlediska produkce uhlíkových stop jsou na tom LGD stejně, ne-li někdy i více, jako přírodní diamanty. Společnosti se sice ohánějí 100% obnovitelnou energií, ale na výrobu LGD je primárně používána elektrická energie generovaná fosilními palivy. Například na výrobu 1 karátu syntetického diamantu v Číně za použití CVD metody, je uhlíková stopa o 40% vyšší, než u přírodního diamantu.

Zajímavá je statistika uvedená asociací diamantových producentů (Diamond Producers Association), která uvádí, že 68% amerických spotřebitelů věří, že LGD není „opravdový diamant“. Velká většina spotřebitelů tedy nepovažuje syntetické diamanty, za přírodní, protože nejsou formovány po staletí v zemské kůře. Vzhledem k narůstajícímu množství syntetických diamantů nabízí GIA nově také speciální screening tzv. melee(drobných šperkařských diamantů), kde určí, zda se jedná o syntetické či přírodní diamanty.

Co na to diamantoví dodavatelé?

Z dostupných informací lze vydedukovat, že obchodníci jsou na rozdělení trhu připraveni. Budou tu dodavatelé, kteří umí uspokojit poptávku po LGD i po přírodních vytěžených diamantech. Důvodem je i stále větší povědomí a znalost syntetických diamantů. Navíc, většina velkých obchodů v USA jako je Macy´s, JCPenny nebo Costco, již syntetické diamanty běžně nabízejí ve svých vitrínách. Dá se tedy předvídat, že zákazníci vždy uvítají nabídku obou druhů diamantů.

Neznamená to však, že by syntetické diamanty předčily ty přírodní vytěžené. Nyní se zkrátka utváří jen další segment na diamantovém trhu. Je to podobné, jako když se podíváme na perly. Jsou tu ty „pravé“ a pak umělé náhražky. Své zákazníky si najdou dle finančních možností, obojí. LGD mohou být navíc také adekvátní varianta ke kubickým zirkonům. Stále tedy platí, že zákazníka zajímá především příběh ukrytý v přírodním diamantu, to je to, co mu dává na své jedinečnosti a vytyčuje ho nad ostatní. Dnešní generace milenialů považuje syntetické diamanty za šetrné k životnímu prostředí a pochvalují si, že nemají žádné propojení s tzv. „krvavými diamanty“, což je ovšem sporné, protože v dnešní době díky Kimberlitskému procesu krvavé diamanty z 99,8% neexistují. Důležitou roli hrají také sociální média jako instagram aj., právě ta šíří povědomí o LGD velmi rychle.

Rok 2018 byl pro diamantový průmysl velmi úspěšným a to do rekordních obratů nepočítáme poptávku po syntetických diamantech. Ty totiž nikdy nenahradí pravou ekonomickou hodnotu diamantů. Diamanty nikdy neztrácí na své hodnotě, jsou zhodnocovány časem. Jedná se o dlouhodobé investice. Za to hodnota LGD klesla o 60% za posledních pár let jejich „působnosti“ na diamantovém trhu.

 

Zdroj: Diamond Producers Association, Rapaport magazine, Gems & Gemology, vol. 54, No. 4

Autor: Tereza Pokorná, Head of Precious Metals & Diamonds, TrustWorthy Investment Holding SE

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.