Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Příběh dvou kovů: Jeden cennější než zlato, druhý historicky podceňovaný

13. 11. 2018

Zlato je kovem králů, základní měnou, věčným zdrojem hodnoty, ztělesněním krásy. Všechno toto pro zlato platí. Ale nejedná se o nejcennější kov, který můžete vlastnit v poměru ceny za unci. Investiční platina často vykazuje vyšší ceny než investiční zlato. Ale investoři do kovů by si měli povšimnout i jiného produktu než je zlato a platina a tím je rhodium. Rhodium je vzácné a poměrně málo obchodované. Upřímně je tento kov málo známý i mezi investory. Stejně tak jako u platiny a palladia je rhodium primárně využíváno v katalyzátorech pro automobily a nákladní vozy. Je sléváno s platinou a palladiem pro zvýšení odolnosti proti korozi. Rhodium je také používáno pro některé typy šperků.

Rhodium jako spekulativní investice

V posledních několik letech byl trh s rhodiem tak trochu jako býčí aréna. Ceny se v roce 2016 pohybovaly okolo 600 dolarů za unci, ale letos v září vyskočila cena na více než 2 400 dolarů za unci a i nadále zůstává na této úrovni.

Jakkoli je tento čtyřnásobný nárůst působivý, rhodium se stále pohybuje hluboko pod hodnotou, které dosáhlo před 10 lety. Mezi lety 2004 až 2008 se cena rhodia za unci vyšvihla z 500 dolarů na 10 000 dolarů. Samozřejmě je ale tento výbušný investiční potenciál spojen s významným rizikem. Tento kov tedy není určen investorům se slabšími nervy.

Lidé, kteří s investováním do drahých kovů teprve začínají, by se tedy měli nejdříve zaměřit na více obvyklé a stabilnější kovy, jakými jsou investiční zlato a stříbro. Pro více ostřílené investory, kteří chtějí připojit rizikovější a více ziskové spekulativní části ke svému portfoliu drahých kovů by měli rhodium zvážit.

Investice do platiny se vyplatí

Druhým kovem, na který se podíváme blíže je investiční platina. Od aféry okolo emisního podvodu Volkswagenu došlo ke snížení poptávky po platině, jakožto vedlejšího efektu. Ale platina nezůstane nízko napořád. Její příští vzestup na trhu by mohl být veden návratem k naftě, nedostatkem nabídky a nahrazením palladia.

Většina platiny pochází z Jižní Afriky, země vedené vládou zadržující aktiva a držící půdu. Z důvodu politických rizik a z části nepříznivých podmínek trhu by mohly doly v Jižní Africe v letošním roce utlumit operace nebo se zcela uzavřít. Celková roční dodávka 8 milionů uncí zatím naplňuje poptávku, ale tato dynamika by se mohla příštím rokem změnit. V příštích měsících může vést destrukce dodávek k deficitu na trhu platiny. Vzhledem k zoufalé situaci jihoafrického těžebního průmyslu budou dodávky obtížně obnoveny, až to bude potřeba.

Někteří investoři do drahých kovů se orientují na platinu při současných hodnotách s očekáváním, že jakmile dojde ke změně trhu, ceny mohou raketově vyletět.

Zdá se přinejmenším pravděpodobné, že sázka na to, že cena platiny bude vyšší než cena palladia i zlata by se mohla nakonec vyplatit.

Zdroj: https://www.moneymetals.com/news/2018/11/02/platinum-and-palladium-more-valuable-than-gold-001643

Autor: Iveta Špeciánová, product manager, TrustWorthy Investment Holding SE

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.