Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Pravou diamantovou brusičskou historii najdete v holandském Amsterdamu

5. 10. 2018

Amsterdam je hlavní město Holandska, které bylo založeno ve 12. století jako vesnička, která díky své výborné poloze u řeky Amstel nabízela práci obrovskému množství rybářů. Postupem času se z malého rybářského městečka stal největším a hlavním městem Holandska, i když množství institucí sídlí do dnešní doby v Haagu. Staletá historie města spolu s množstvím obchodních a pracovních příležitostí zapříčinily, že Amsterdam je v dnešní době jedním z nejmultikultúrnejších míst na světě. Městské centrum, jehož tvar vytváří takzvané "grachty" nebo městské půlkruhové kanály a díky kterým je město přezdívané i "Benátky severu" bylo založeno v 17. století a patří k největším v Evropě. Díky síti kanálů a komplexně vybudované lodní dopravě je městský přístav na mezinárodní úrovni a je jedním z největších na světě. Ve městě mohou turisté mimo jiné najít množství muzeí či galerií, za všechny zmíníme Van Goghovo či Stedelijk muzeum.

Zdroj: st-christophers.co.uk

Historie broušení diamantů

Amstrdamská historie broušení diamantů započala už v 15. v století, kdy holandský rodák Lodewijck van Bercken vynalezl technicky dokonalý přístroj, který byl schopen řezat surové diamanty. Princip nástroje byl na tu dobu velmi jednoduchý a účinný – lešticí kotouč, který se používá k řezání a zpracování diamantů bylnapuštěný olivovým olejem obsahující diamantový prach. A právě myšlenka použít "diamant na diamant" vytvořil základ moderního zpracování těchto drahých kamenů.

Od chvíle, kdy byl „ zázračný přístroj“ vymyšlený vznikali v Holandsku první brusírny diamantů, o sto let později, v roce 1585 se do města přistěhoval a založil svou první dílnu Willem Vermaet , který je přezdíván jako "praotec brusíren".

Dlouhé století trvalo, dokud se z broušení diamantů stal skutečný obchodní záměr a poté v 19. Století dosáhl největší rozmach, kdy v Amstrdamu pracovalo okolo 10 000 brusičů. Zároveň je třeba dodat, že broušení diamantů bylo odjakživa doménou španělských Židů, kteří se sem stěhovali za svou vysněnou prací.

Zdroj: amsterdamsights.com

Nejznámější brusírny v Amstrdamu

V roce 1840 založená brusírna Coster Diamonds BV je pravděpodobně nejznámější v Amstrdamu. V součastnosti se však věnuje i leštění, celkovému opracování či prodeji těchto vzácných kamenů. Její obrovskou výhodou je, že má denně otevřeno pro širokou veřejnost, kde se zájemci mohou podívat na samotné brusičské řemeslo či repliku britské královské koruny. Právě v této brusírně byl totiž zpracovaný diamant Koh-I-Noor, který je osazený v britské královské koruně.

Zdroj: costerdiamonds.com

Nejstarší amsterdamskou brusírnou je jednoznačne Van Moppes Diamonds, která byla založená ješte o 12 let dříve, než je uvedena Coster Diamonds BV, teda v roce 1828. Zajímavostí je, že se pyšní vlastní slévárnou zlata. Mezi její výrobu se zařazují i různé druhy diamantových prášků, dimanty různých kvalit a brusů..

V posledních letech si obrovskú oblibu získala taktéž brusírna Gassan Diamonds BV, která byla založená v roce 1945 a ročne obslouží až 400 000 návštevníků. Spolupracuje se značkami jako je Rolex, TAG Heuer, Swatch, Omega, Swarovski, Cartier či Chopard a vyrábí šperky ve všech cenových kategóriích.

Zdroj: gassan.com

Amsterdamské diamantové muzeum

Vzhledem k tomu, že je Amsterdam kolébkou brusičského umění, samozžejmostí je diamantové muzeum Diamant Museum Amsterdam, který je zárobveň jediným samostatným muzeem diamantů v Evropě. Bylo založené v roce 2007 Benom Meierom, který byl známým diamantovým leštičem. Jeho rukami prošlo několik královských korun a samotných diamantů, které jsou do královských symbolů vsazeny. Nachází se na nábřeží řeky a v srdci města, v blízkosti největších muzeí Rijksmuseum a Van Gogh Museum. V současnosti hostí okolo 75 000 návštěvníků ročně a v největším balíku je možnékromě přehlídky muzea navštívit i brusiče, kde návštěvníci dostanou svůj vlastní diamant, který si můžou vybrousit do libovolného tvaru. Předtím jsou profesionálně zaškoleni a mohou se tak na malou chvilku stát mistry tohoto jemného a precizního umění.

Zdroj: diamonds-amsterdam.com

Zdroj: diamonds-amsterdam.com

Zdroj: diamonds-amsterdam.com

Pár slov na závěr...

I když se říká, že diamanty jsou nejlepšími přáteli žen v brusičském umění pracuje mnoho mužů. Vytříbená technika, která je spojena s historií a dokonalostí je jedinečná od 15. století. TrustWorthy Investment vás touto cestou zve do světa diamantů, světa, který se snoubí krása s investice v němž si to své najde velký investor i skromný milovník krásných věcí. Nechte si poradit od našich odborníků, kteří vám rádi poskytnou informace o investování, či o výrobě šperků na míru. Obdarujte se jedinečným diamantovým zážitkem a neváhejte nás kontaktovat.

Použité zdroje
https://www.radynacestu.cz/
https://diamonds-amsterdam.com

Autor: Mgr. Katarína Trteková, marketing manager TrustWorthy Investment SK a.s.

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.