Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Některé centrální banky propadly zlaté horečce a možná je to rozumné

7. 2. 2019

Touha po zlatě nemusí být vždy racionální, ale to se netýká centrálních bank, jejichž nákup zlatého kovu za loňský rok dosáhl nejvyšších hodnot od doby, kdy Spojené státy prolomili v roce 1971 spojení dolaru a zlata. Pro tyto instituce jsou menším hazardem obavy z toho, že budou ceny investičních kovů stoupat, než obavy z toho, že dolarová dominance by mohla být postupně narušena.

Dle vyjádření Světového zlatého koncilu (World Gold Council) centrální banky v roce 2018 nakoupily 651,5 tun zlata, což je o 74% více než v předchozím roce a jedná se o druhou nejvyšší celkovou roční hodnotu. Stejně jako v předchozích třech letech byly významnými nakupujícími země Kazachstán, Rusko a Turecko a v loňském roce je ještě doplnilo Maďarsko, Indie a Polsko.

Manažeři, kteří mají devizové rezervy pod svou správou, mají tendenci k přísné opatrnosti. Maďarsko ale v říjnu vysvětlilo, že své zlaté rezervy zdesetinásobilo z důvodu dlouhodobé stability a ne z důvodu krátkodobých investičních úvah. Investiční zlato bylo dodáno v limitovaném množství bez úvěru či tzv. rizik protistrany, jelikož se nejednalo o nárok konkrétní instituce či země.

Podobné uvažování může připomínat jeden z důvodů, proč jednotliví investoři nakupují zlato - mají totiž obavy držet zdánlivě rizikovější aktiva, jako jsou akcie a dluhopisy. Vzhledem ke geopolitickému napětí je to pochopitelné.

A toto jsou dva hlavní důvody, proč centrální banky investují do zlata:

1) Prvním důvodem je obava týkající se využívání dominance amerického dolaru v rámci globálního finančního systému. Německo, Francie a Británie se pokouší o otevření nového nedolarového obchodního kanálu s Iránem, ale pravděpodobně nebudou schopni významněji narušit sankce Spojených států vůči Islámské republice. Není divu, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce propagovat euro jako globální měnu, než aby byly přijaty dolarové ceny týkající se letadel, energií a ostatního zboží.

2) Ještě významnějším důvodem je však vzestup Číny. Její ekonomika představuje téměř pětinu celosvětového hrubého domácího produktu a více než desetinu celosvětového obchodu, ale její měna tvoří méně než 2% výši rezerv centrálních bank, na což bylo také upozorněno na fóru Měnových a finančních institucí.

Manažeři rezerv činí malé preventivní krůčky k diverzifikaci svých obchodních příležitostí směrem od dolaru, což je na míle daleko od slepého nadšení, které je se zlatou horečkou spojováno.

Autor: Iveta Špeciánová, Produkt manager TrustWorthy Investment

 

Tématický večer v Českých Budějovicích - Diamantový večer

25. 9. 2019

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment

Tématický večer v Praze - Diamantový večer

18. 9. 2019

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment

Tématický večer v Plzni - Diamantový večer

11. 9. 2019

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment