Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Nejvzácnější československé oběhové mince - dvacetipětihalíř 1932

8. 1. 2019

Další vzácnou československou oběžnou mincí je dvacetipětihalíř 1932. Jeho potřebu oznámilo Ministerstvo financí mincovně Kremnica na jaře roku 1932. Od tohoto okamžiku začala dlouhá a složitá cesta od návrhu až po finální mosazný dvacetipětihalíř.

První čtyři zkušební odrazky Mincovna zaslala 7. května (s průměry 20 a 21 mm, z každého po 2 kusech). Averz i reverz mince vymodelovala sama Mincovna, protože se jednalo pouze o posouzení technických parametrů než průměr, vroubkování a podobně. V následujících týdnech Mincovna zaslala postupně dalších šest dvacetipětihaléřů k posouzení vroubkování a ostatních detailů reliéfu, aby se nakonec rozhodlo o definitivní podobě mince. Tyto závěry dostal do podmínek budoucí autor Otakar Španiel.

V srpnu autor oznámil Ministerstvu financí, že odlitky modelu obou stran dvacetipětihaléře jsou hotové a byly odeslány do Mincovny a kromě toho, že dodatečně zašle ještě jeden, trochu změněný model rubu.

18. srpna Mincovna předložila Ministerstvu financí 6 kusů vyhotovených podle návrhu Otakara Španěla. Zde však nastala dlouhá diskuse o množství detailů jako vroubkování, perlovec kolem obvodu mince, tvar číslice 25 a podobně. Autor musel upravit dané modely a až 27. října mohly být odeslány další zkušební ražby (označované jako III a IV) vyražené podle těchto upravených návrhů.

Zajímavostí bylo, že Národní banka Československa se 3.11. zeptala Mincovny, zda už razí dvacetipětihaléřové mince, protože taková informace se objevila v denním tisku. Mincovna tyto informace nepotvrdila. Ministerstvo financí až 8.11. rozhodlo, že dvacetipětihaléře budou razit podle návrhu IV, ale mělo opět výhrady k detailům na minci a požadovalo jejich opravu před zahájením definitivní ražby.

Dne 14. prosince byly odeslány další čtyři odrazky na posouzení, z nichž Ministerstvo financí schválilo pokusný odrazek autora Otakara Španěla a nařídilo mincovně zahájit samočinnou ražbu. Dne 19.12.1932 byly zkušební ražby demonetizované a řádná ražba začala až 2. ledna 1933.

dvacetipětihalíř 1932

Z těchto všech informací je více než zřejmé, že existuje nebo existovalo velmi mnoho alternativ dvacetipětihaléře 1932 a dnes už všechny ani nejsou známy. Na numismatickém trhu se jednou za čas objeví taková mince a zaslouženě poutá velkou pozornost sběratele.

Zdroj: Radek Havel, Raritní československé oběžné mince

Sada stříbrných pamětních mincí, 6EUR "Prominentní řečtí ekonomové" proof

15. 1. 2019

V našem e-shopu najdete novou sadu stříbrných pamětních mincí

Zlato bude v letošním roce ještě zářivější: Světový zlatý konci

11. 1. 2019

Světový zlatý koncil předpovídá zlatu mnohem zářivější rok, a to díky nestabilitě globálního finančního trhu, měnové politice a americkému dolaru a strukturálním ekonomickým reformám.

Tematické večery v Praze - Český večer

10. 1. 2019

Srdečně Vás zveme i v novém roce na další tematický večer v prodejně TrustWorthy Investment v Praze v Černé Růži.