Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Morganův dolar z klíčového roku 1893 - S byl nabídnut na aukci GreatCollections

18. 6. 2019

V neděli 2. června bylo ukončeno přihazování v aukci o Morganův dolar z roku 1893, který byl společností PCGS (Professional Coin Grading Service) klasifikován XF-40 (extra fine). Tato klasifikace znamená, že má mince pouze to nejnepatrnější opotřebení, všechny detaily jsou ostré a všechny konstrukční prvky jsou dobře definovány. S pouhými 100 000 vyraženými kusy je Morganův dolar tohoto ročníku mincí s nejnižší emisí z celé série Morganových dolarů a ze strany sběratelů je po něm vážná poptávka. Její hodnota je odhadována na 9 000 amerických dolarů.

Morganův dolar z roku 1893 v klasifikaci XF-40 má silnou aukční historii. Většina z těchto mincí dosáhla ceny v rozmezí 7200 až 7800 dolarů a jeden kus se v dubnu prodal dokonce za 9600 dolarů.

Tento konkrétní exemplář byl nakonec vydražen za 6300 dolarů.

 

Něco málo z historie

Morganův dolar je pravděpodobně nejpopulárnější a nejvíce sbíraná série vydaná Spojenými státy. Byla vydávána od roku 1878 do roku 1904 a poté znovu v roce 1921. Navrhl ji budoucí vedoucí rytec George T. Morgan a dolar, který nese jeho jméno byl ražen ve Filadelfii, New Orleans, San Francisku, v Carson City a Denveru. Díky své produkci na konci 19. a začátku 20. století a výraznému zastoupení mezi západními pobočkami mincovny, je Morganův dolar již dlouho spojován s lákadly amerického "starého Západu".

Mince byla zejména výsledkem vládní činnosti, jelikož Bland-Allisonův akt z roku 1878 požadoval, aby vláda nakupovala stříbro z důlních zájmů v západní části Spojených států. Toto stříbro bylo použito při ražbě dolarových mincí, pro které neměl téměř nikdo komerční využití. Pytle Morganových neoběžných dolarů byly uloženy ve sklepení vládní agentury Department of Treasury dokud nebyly znovu objeveny v 60. letech.

 

Autor: Iveta Špeciánová, Senior product manager, TrustWorthy Investment Holding SE

Hlavní zdroj: https://coinweek.com/auctions-news/key-date-1893-s-morgan-silver-dollar-offered-at-greatcollections/

Tématický večer v Českých Budějovicích - San Marino večer

18. 12. 2019

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment v Českých Budějovicích

Tématický večer v Praze - San Marino večer

11. 12. 2019

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment v Praze

Tématický večer v Plzni - San Marino večer

4. 12. 2019

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment v Plzni