Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Investiční zlato, jako bezpečný přístav

13. 12. 2018

Zlato je již celá staletí považováno za bezpečný přístav, tedy vhodný nástroj pro uchování hodnoty majetku. A to platí dvojnásob v dobách hospodářské krize, tedy ve chvílích, kdy padají ceny akcií či nemovitostí. V současné době se však ekonomice daří, finanční trhy se z klopýtnutí na počátku roku kvůli obavám z vývoje v Číně či nedávno po referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie rychle otřepaly a nehroutí se. Investoři zatím do tradičních bezpečných přístavů neutíkají. Tak proč by měla být vhodná doba pro investování do zlata?

Jedním důvodem může být paradoxně právě skutečnost, že akciím i dluhopisům se daří už delší dobu. Akciové trhy rostou již od března 2009, tedy více než devět let. To je dobrá zpráva pro ty, kteří do akcií investovali před devíti lety, ale z dnešního pohledu jsou akcie již drahé a růstový potenciál velmi limitovaný. Stejná je situace na trhu dluhopisů a předražené se dnes jeví i nemovitosti. Cena zlata zůstává stabilní již několik let a k dnešnímu dni je zlato na 15 týdenním maximu.

Nepřítel jménem inflace

Jedna z hlavních výhod komodit, zvláště pak zlata, je ta, že si uchovávají svou hodnotu i v dobách inflace. Na rozdíl od peněz. Pro příklad nemusíme jít příliš daleko a už vůbec ne za hranice. Stačí se podívat, jak se změnila hodnota peněz u nás za posledních 25 let. Začátek velkých změn logicky přinesl rok 1990, přičemž největším šokem byl rok 1991, kdy míra inflace dosáhla 56,6 %. Další šok přišel o dva roky později. To se míra inflace přehoupla přes 20 %. Výsledek?

Můžeme se však na problém podívat i z druhé strany. Uložili jste si v roce 1989 půl milionu korun, abyste se zajistili na stáří, případně jste šetřili pro své potomky? Nejdříve vás nepotěší fakt, že jste se trochu zmýlili a že z původně nadstandardně vyhlížejícího majetku si dnes nakoupíte věci v hodnotě maximálně 100000 korun.

Můžeme se však na problém podívat i z druhé strany. Uložili jste si v roce 1989 půl milionu korun, abyste se zabezpečili na stáří, případně jste šetřili pro své potomky? Nejspíše vás nepotěší, že jste se poněkud zmýlili a že z původně nadstandardně vyhlížejícího majetku si dnes nakoupíte věci v hodnotě maximálně 100 000 Kč.

Divoká sedmdesátá

Uvedený příklad ukazuje, že finance nejsou tou správnou jistotou. Tím se dostáváme zpět ke zlatu. Jeho cena si od roku 1971, kdy americký prezident Richard Nixon ukončil takzvaný „zlatý standard“, který fixoval cenu zlata na 35 dolarech za trojskou unci, prošla vzestupy i pády. Nejdivočejší byla právě 70. léta minulého století. Obavy z inflace kvůli růstu cen ropy vyhnaly do roku 1980 cenu zlata na 850 dolarů. To představuje růst o 2300 procent během devíti let. Následovala ale stagnace, pokles se zastavil až v roce 1999 na 251 dolarech, na podobnou hodnotu se zlato vrátilo ještě o dva roky později. Poté ale již přišel desetiletý růst až na 1920 dolarů. Tedy zhodnocení o více než 600 procent.

Vhodná investice?

Navzdory zmíněným cenovým vrcholem má zlato dlouhodobou tendenci udržovat si hodnotu. Další výhodou hovořící pro investování do zlata je skutečnost, že jde o univerzálně uznávanou investici, která – na rozdíl například od dluhopisů, akcií i nemovitostí – není náchylná a citlivá na politiku. Politický chaos může lokálně trhy paralyzovat. Za příklad z nedávné minulosti může posloužit Rusko poté, co se dostalo do mezinárodní izolace. Ta vedla k ekonomickému propadu, klesla hodnota ruské měny, akciového trhu i vládních dluhopisů. Zlatu obdobné riziko nehrozí.

Kdy nakupovat?

Profesionální investoři a analytici využívají různé způsoby, jak určit, zda je zlato podhodnocené, či naopak předražené. Jedním z nich je ukazatel Dow/Gold, který porovnává cenu zlata vůči americkým akciím. Čím vyšší je jeho hodnota, tím více jsou akcie nadhodnocené a cena zlata podhodnocená. Těsně před pádem akciových trhů na přelomu tisíciletí se tento ukazatel pohyboval nad hodnotou 40. Tedy příliš drahé akcie a levné zlato. Naopak v září roku 2011, kdy se cena zlata vyšplhala na 1920 dolarů za trojskou unci, spadl Dow/Gold na 6,7. Nyní se pohybuje okolo hodnoty 20. Dlouhodobý průměr je přitom deset. To by mohlo znamenat, že akcie jsou mírně nadhodnocené a zlato podhodnocené.

Při investici do zlata je třeba zvážit její načasování. Cestou do pekel je nakupovat, když ze všech stran a médií zní, že cena zlata roste na rekordní hodnoty. Správný přístup je nakupovat po cenových propadech a ideálně investici ještě rozložit do menších transakcí v průběhu několika měsíců až jednoho roku. Zlato je vhodné jako dlouhodobá investice. Odborníci proto radí nepanikařit při prvním poklesu ceny.

Jak investovat?

Možností, jak do zlata investovat, je celá řada a každý investor si musí najít tu, která nejvíce vyhovuje jeho potřebám. Finanční poradci se shodují, že zlato by mělo tvořit určitou část portfolia každého investora, nemělo by však v žádném případě být jedinou investicí. Většinou se hovoří o deseti procentech. Cena zlata se zpravidla pohybuje opačně než většina investic (akcie, dluhopisy, nemovitosti), což souvisí s jeho statutem bezpečného přístavu, a proto je dobrou pojistkou proti horším časům na finančních trzích. Způsob investice rovněž závisí na tom, zda jste laik a malý investor, nebo profesionál, který investuje ve velkém.

Autor: magazin Trust 

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.