Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Inflace v dějinách lidstva

8. 4. 2019

Inflace definuje stav, kdy dochází ke zvyšování množství peněz v oběhu, snížení kupní síly peněz nebo zvyšování cen zboží a služeb. Jednoduše řečeno, inflace způsobuje znehodnocení peněz.

Pokud bychom se domnívali, že inflace je "produktem" moderní ekonomiky a papírových peněz, opak je pravdou. I v minulosti, kdy platidlem byly pouze mince, nebyla inflace ničím výjimečným. Souviselo to hlavně s velkými výdaji panovníků, kteří když potřebovali zaplatit a neměli dostatek stříbra a zlata, tedy drahých kovů, z nichž se razily mince, tak začali poměr drahých kovů v nových mincích postupně snižovat, aby mohli vydat větší množství peněz. Když se však nové peníze dostaly do oběhu, logicky nastal tlak na zvyšování cen. Pokud bylo množství nových peněz vysoké, mohla nastat tzv. inflační spirála, která většinou skončila měnovou reformou.

Nové mince se razily z méně vzácných kovů, zejména zinku, mědi, cínu i olova. Někteří panovníci to dotáhli k "dokonalosti", když nakonec razili mince, které neměly žádnou hodnotu, tedy neobsahovaly žádný vzácný kov.

Lidé si samozřejmě uvědomovali, že mince z drahých kovů - zlata a stříbra, si svoji hodnotu udržovaly a inflace se jejich netýkala. Zlato ani stříbro se totiž nedaly vyrobit z ničeho jiného, ​​bylo třeba drahé kovy pracně vytěžit a zpracovat, proto se ani množství takových mincí v oběhu nemohlo enormně zvýšit. Kdo mohl, snažil se svůj majetek ochránit právě držením stříbrných a zlatých mincí.

Současnost se od minulosti v tomto smyslu neliší. Jednou z úloh Centrálních bank je, aby udržovali stabilní měnovou úroveň, je však všeobecně známo, že například Evropská centrální banka se snaží o stabilní inflaci na úrovni 2% ročně. Jinak řečeno naše hotovost a úspory se každoročně znehodnocují a ztrácejí hodnotu. Dokonce v letech 2015 - 2018 ECB vytvořila doslova z ničeho 2,6 bilionu ničím nekrytých eur, čímž tuto měnu znehodnotila. A tedy tak jako v minulosti, i nyní je stále aktuální otázka: Jak se vůči tomu dá ochránit? Odpověď už známe.

Autor: Rastislav Matis, numizmatik TrustWorthy Investment SK a.s.

Nová kampaň s Eliškou Bučkovou

19. 7. 2019

Rozšířenou nabídkou produktů TrustWorthy Investment jsou šperky. Právě proto jsme se rozhodli pro kampaň k tomuto projektu. Vše budeme představovat postupně, odkrývat celý průběh, od začátku až po samotné uvedení šperků.

Rio Tinto ohlásil jeden z posledních tenderů na růžové diamanty před uzavřením dolu Argyle

16. 7. 2019

Vzhledem k chystanému uzavření známého australského dolu Argyle v roce 2020, ohlásila společnost Rio Tinto jeden ze svých posledních tendrů růžových diamantů.

Výjimečná dražba 1-Centu z roku 1837 (N-10 1837)

16. 7. 2019

Tato významná mince bude dražena na srpnové aukci 2019 Stack Bowers ANA