Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Drogové gangy kryjí peníze zlatem na výrobu součástí do mobilů

7. 10. 2020

Dle prohlášení amerických agentů, dunajský obchodník nakupoval zlato, které následně zločinci používali k praní špinavých peněz z drog. Zlato bylo prodáváno do globálních dodavatelských řetězců, které se zabývají výrobou smartphonů a komponentů do automobilů. Miliony uživatelů těchto produktů tedy nevědomky nejspíš financují trestnou činnost. Americké úřady ale z diplomatických důvodů dávají od toho případu ruce pryč.

Již před šesti lety přišla zpráva od týmu vyšetřovatelů na americké ministerstvo financí ohledně nekalých praktik společnosti Kaloti. Ministerstvo o případ ale neprojevilo zájem, proto společnost Kaloti dále prodávala tuny materiálu do výrobních společností jako jsou Apple, General Motors nebo Amazon.

Celý proces fungoval tak, že drogové gangy mohli použít peníze inkasované z prodeje drog v hotovosti k nákupu zlatého šrotu a následnému přeprodeji do společnosti Kaloti, která jim nabídla hotovost nebo jim dokonce peníze poslala na účet.

V roce 2014 americký úřad pro potírání drog (DEA) doporučila americkému ministerstvu financí, aby veřejně obvinilo Kaloti z praní špinavých peněz. To by znamenalo, že by společnost banky vyřadily z globálního finančního systému, nikdy k tomu však nedošlo.

Bývalý úředníci uvedli, že rozhodnutí zasáhnout odložili kvůli obavám z reakce Spojených arabských emirátů, které jsou jedním z klíčových partnerů USA, když tedy SAE nejednali z vlastní iniciativy, případ byl odložen.

V říjnu 2019 společnost BBC Panorama odhalila, že společnost Renade International, kterou dle vyjádření BBC vlastní jeden z gangů, prodala společnosti Kaloti jen za celý rok 2012 zlato za 146 milionů dolarů. To byla jen malá část celkového objemu zlata v hodnotě 5,2 miliard dolarů, které byly zaplaceny v hotovosti. Je zajímavé, že společnost Kaloti každý rok úspěšně prošla auditem podle všech regulačních i právních norem.

V letošním roce mezinárodní protikorupční organizace Global Witness uvedla,že v letech 2018 a 2019 koupila společnost Valcambi (jedna z největších rafinerií zlata na světě se sídlem ve Švýcarsku a také jeden z hlavních dodavatelů společnosti Apple) až 20 tun zlata přímo od společnosti Kaloti a dalších 60 tun od spřízněného subjetku. Tento nákup společnost Valcambi ani nepotvrdila ani nevyvrátila, pouze prohlásila, že nakupuje zlato pouze od dodavatelů u kterých může plně zajistit identifikaci původu zlata.

Tento případ implikuje hlavní otázku. Máme se do budoucna bát regulace kovu?

Autor: Bc.Filip Soldát, product manager - precious metal

Pamětní stříbrná mince, 10EUR "Rytířské příběhy - Statečnost" stand i Proof

19. 10. 2020

Osmicípý bílý kříž na červeném pozadí, který se nachází na rubové straně mince, je logem Řádu svatého Jana. Původ této charitativní organizace sahá k rytířskému řádu známému jako Řád rytířů nemocnice svatého Jana a je motivem čtvrté mince série Rytířských příběhů.

Pamětní stříbrná mince, 10000HUF 30. výročí Ústavního soudu proof

19. 10. 2020

Ústavní soud zahájil svou činnost 1. ledna 1990. Tato organizace chrání právní stát a základní práva již 30 let. Ústavní soud je nejvyšším orgánem pověřeným ochranou maďarského základního zákona. Zaručuje demokratický právní stát, ústavní pořádek a práva zakotvená v základním zákoně. Zajišťuje vnitřní soulad právního systému a zásadu dělby moci.

Pamětní mince, Rút na Boazově poli 2020

15. 10. 2020

Biblický příběh Rút je plný laskavosti, věrnosti a lásky k lidem Izraele a dotkl se srdcí milionů lidí. Začíná rodinnou tragédií a končí štěstím. Uprostřed hladomoru v Izraeli se jedna ze šlechtických rodin z Betléma rozhodla uniknout těžkostem tím, že se přestěhovala do Moábu. V Moábu však otec zemřel a oba synové, kteří se zde oženili, následně zemřeli také. Matka Naomi, nyní chudá vdova, zůstala sama se dvěma snachami, Rút a Orpah.