Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Drogové gangy kryjí peníze zlatem na výrobu součástí do mobilů

7. 10. 2020

Dle prohlášení amerických agentů, dunajský obchodník nakupoval zlato, které následně zločinci používali k praní špinavých peněz z drog. Zlato bylo prodáváno do globálních dodavatelských řetězců, které se zabývají výrobou smartphonů a komponentů do automobilů. Miliony uživatelů těchto produktů tedy nevědomky nejspíš financují trestnou činnost. Americké úřady ale z diplomatických důvodů dávají od toho případu ruce pryč.

Již před šesti lety přišla zpráva od týmu vyšetřovatelů na americké ministerstvo financí ohledně nekalých praktik společnosti Kaloti. Ministerstvo o případ ale neprojevilo zájem, proto společnost Kaloti dále prodávala tuny materiálu do výrobních společností jako jsou Apple, General Motors nebo Amazon.

Celý proces fungoval tak, že drogové gangy mohli použít peníze inkasované z prodeje drog v hotovosti k nákupu zlatého šrotu a následnému přeprodeji do společnosti Kaloti, která jim nabídla hotovost nebo jim dokonce peníze poslala na účet.

V roce 2014 americký úřad pro potírání drog (DEA) doporučila americkému ministerstvu financí, aby veřejně obvinilo Kaloti z praní špinavých peněz. To by znamenalo, že by společnost banky vyřadily z globálního finančního systému, nikdy k tomu však nedošlo.

Bývalý úředníci uvedli, že rozhodnutí zasáhnout odložili kvůli obavám z reakce Spojených arabských emirátů, které jsou jedním z klíčových partnerů USA, když tedy SAE nejednali z vlastní iniciativy, případ byl odložen.

V říjnu 2019 společnost BBC Panorama odhalila, že společnost Renade International, kterou dle vyjádření BBC vlastní jeden z gangů, prodala společnosti Kaloti jen za celý rok 2012 zlato za 146 milionů dolarů. To byla jen malá část celkového objemu zlata v hodnotě 5,2 miliard dolarů, které byly zaplaceny v hotovosti. Je zajímavé, že společnost Kaloti každý rok úspěšně prošla auditem podle všech regulačních i právních norem.

V letošním roce mezinárodní protikorupční organizace Global Witness uvedla,že v letech 2018 a 2019 koupila společnost Valcambi (jedna z největších rafinerií zlata na světě se sídlem ve Švýcarsku a také jeden z hlavních dodavatelů společnosti Apple) až 20 tun zlata přímo od společnosti Kaloti a dalších 60 tun od spřízněného subjetku. Tento nákup společnost Valcambi ani nepotvrdila ani nevyvrátila, pouze prohlásila, že nakupuje zlato pouze od dodavatelů u kterých může plně zajistit identifikaci původu zlata.

Tento případ implikuje hlavní otázku. Máme se do budoucna bát regulace kovu?

Autor: Bc.Filip Soldát, product manager - precious metal

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.