Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Diamant o váze 1 758 karátů objeven v dole Karowe

6. 5. 2019

Společnost Lucara Diamond objevila v Botswaně surový diamant o  velikosti 1 758 karátů. Kámen svou velikostí předčil známý Lesedi La Ronaa získal tak první místo, co se velikosti týče, mezi kameny, které kdy byly v Botswaně objevené.

Kámen byl vytěžen v dole Karowe a kvalitou se blíží šperkařským diamantům, oznámila Lucara minulý týden. Některé jeho části jsou však velmi kvalitní, vysvětlil těžař.

Společnost vytěžila kámen v neporušeném stavu za použití technologie, která byla zavedena v roce 2015. Od té doby Lucara objevila 12 kamenů vážících více než 300 karátů, z čehož dva z nich byly o váze vyšší než 1000 karátů – tento nalezený a Lesedi La Ronas váhou 1 109 karátů. Oba tyto kameny byly vytěženy ve velmi kvalitní části dolu Karowe.

  

„Karowe vyprodukoval dva diamanty větší než 1000 karátů v posledních 4 letech, což potvrzuje neuvěřitelné drsné přírodní zdroje a v budoucnu roste šance na objevení dalšího takového kamene vysoké kvality. S tím, jak pronikáme hlouběji pod zemský povrch, získáváme přístup ke geologicky příznivým jednotkám EM/PK (S), které jsou zdrojem těchto rekordy lámajících kamenů o hmotnosti vyšší než 1000 karátů,“ dodal CEO společnosti Lucara Eira Thomas. 

Zdroj: diamond.net

Pamětní stříbrná mince, 10EUR Andrej Sládkovič – 200. výročí narození verze stand a proof

21. 5. 2020

Andrej Sládkovič byl významný představitel štúrovské generace. Jedním z vrcholů jeho tvorby je Marina, jejíž text představuje jedno z nejpůsobivějších děl slovenské poezie. Mince vychází v nákladu 6350 ks proof a 2800 ks stand

Pamětní stříbrná mince, 20EUR "Dosáhnout oblohy - Nad mraky" proof

18. 5. 2020

Třetí mince série Dosáhnout oblohy oslavuje, jak se sen o letu stal skutečností pro většinu lidí díky rozvoji komerční letecké dopravy. Největší osobní dopravní letadlo na světě Airbus A380 je symbolem tohoto jevu.

Pamětní mince, 5EUR "Série Velcí italští umělci - Eduardo De Filippo" proof

11. 5. 2020

Italský dramatik, herec, scenárista a básník některé práce psal v neapolském dialektu, přeložil do tohoto jazyka také některé Shakespearova díla, čímž významně přispěl k jeho záchraně a rozvoji. Mince vychází v nákladu 7000 kusů.