Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Diamant o váze 1 758 karátů objeven v dole Karowe

6. 5. 2019

Společnost Lucara Diamond objevila v Botswaně surový diamant o  velikosti 1 758 karátů. Kámen svou velikostí předčil známý Lesedi La Ronaa získal tak první místo, co se velikosti týče, mezi kameny, které kdy byly v Botswaně objevené.

Kámen byl vytěžen v dole Karowe a kvalitou se blíží šperkařským diamantům, oznámila Lucara minulý týden. Některé jeho části jsou však velmi kvalitní, vysvětlil těžař.

Společnost vytěžila kámen v neporušeném stavu za použití technologie, která byla zavedena v roce 2015. Od té doby Lucara objevila 12 kamenů vážících více než 300 karátů, z čehož dva z nich byly o váze vyšší než 1000 karátů – tento nalezený a Lesedi La Ronas váhou 1 109 karátů. Oba tyto kameny byly vytěženy ve velmi kvalitní části dolu Karowe.

  

„Karowe vyprodukoval dva diamanty větší než 1000 karátů v posledních 4 letech, což potvrzuje neuvěřitelné drsné přírodní zdroje a v budoucnu roste šance na objevení dalšího takového kamene vysoké kvality. S tím, jak pronikáme hlouběji pod zemský povrch, získáváme přístup ke geologicky příznivým jednotkám EM/PK (S), které jsou zdrojem těchto rekordy lámajících kamenů o hmotnosti vyšší než 1000 karátů,“ dodal CEO společnosti Lucara Eira Thomas. 

Zdroj: diamond.net

Pamětní stříbrná mince, 10EUR "Europa Star 2019 - Renesance" proof

20. 5. 2019

Renesance začala dříve v Byzantské říši než na západě a jejími hlavními centry byla Konstantinopol a Mystra. Byla však potlačena když Byzantská říše padla v roce 1453 do rukou Osmanů. Řecký svět byl tedy od renesance v západních zemí odříznut, výjimkou byly pouze oblasti neobsazené Osmany, jakožto Jónské ostrovy a Kréta.

Pamětní mince, 2EUR 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinci stand

17. 5. 2019

Pamětní mince vydaná k 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinci. Na lícní straně mince se nachází detail z malby "Dáma s hranostajem" od Leonarda da Vinci (Národní muzeum v Krakově). Na levé straně je nápis "LEONARDO", iniciály autora "MAC" a monogram "RI", akronym Italské republiky.

Pamětní stříbrná mince, 5EUR 100. výročí úmrtí Cesara Maccari v sadě oběžných mincí 2019 stand

17. 5. 2019

Na lícní straně stříbrné mince je pohled na náměstí Madama v Římě, na sídlo senátu Italské republiky. V horní části je nápis "REPUBBLICA ITALIANA". Na rubové straně se nachází výřez z fresky "Cicero soudící Catilinu" od malíře a sochaře Cesara Maccari.