Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Filtrovat produkty
ks
ks

Pamětní zlatá mince, 100EUR Bratislavská korunovace – 400. výročí korunovace Ferdinanda II. proof

Zlatá sběratelská mince v hodnotě 100 eur - Bratislavská korunovace - 400. výročí korunovace Ferdinanda II.

Po obsazení rozsáhlých území uherského království Osmany, vrácení královské rezidence v Budíně a tradičního města korunovací uherských kráků Stoličného Belehradu (Székeshfehérvár) se Bratislava (tehdejšý Prešporok) v roce 1536 stala novým hlavním městem Uherska. Současně plnila i funkci korunovančního města. V letech 1563 - 1830 bylo v Bratislavě korunovaných 11 úherských panovníků. Toto postavení přineslo městu intenzivní rozvoj. Ferdinand II. se stal 1. července 1618 čtvrtým panovníkem z rodu Habsburků, který tu byl slavnostně korunován. Do metropole na Dunaji se sjel výkvět aristokracie a duchovenstva, ve městě se konaly velkolepé oslavy, procesí a hostiny, které vyvrcholily v den korunovace. Ferdinand II. (1578 - 1679) patřil k nejvýraznějším postavám dějin Evropy 17. století. Kromě uherského královského titulu byl zároveň českým králem a římsko-německým císařem. Patřil k významným představitelům procesu rekatolizace střední Evropy.

Lícní strana:

Na líci mince je zobrazen dobový výjev z korunovačního průvodu Ferdinanda II. v Bratislavě, který je v horní a spodní části doplněný ozdobným ornamentem. Při pravém okraji mince je státní znak Slovesnké republiky. V horní části mincovního pole je označení nominální hodnoty mince 100 EURO. Ve spodní části mincovního pole je v opise název státu SLOVENSKO a za ním letopočet 2018.

Rubová strana:

Na rubu mince je v centrálně umístěném kruhu zobrazený portrét Ferdinanda II., který je po obvodě doplněný ozdobným ornamentem. V horní čísti mince je v opise nápis KORUNOVACE FERDINANDA II. a ve spodní části jsou v opise nápisy BRATISLAVA a rok korunovace 1618. Značka Mincovny Kremince, kterou tvoří zkratka MK umístěná mezi dvěma razidly, je při levém okraji mince. Stylizované iniciály jména a příjmení autora výtvarného návrhu mince Karola Lička KL jsou při jejím pravém okraji.

Vykupujeme produkty, jejichž prodej zprostředkujeme. V případě mincí po individuální dohodě zajišťujeme jejich zpětný prodej.